Copyright ® Glokom Aydın
Konjonktivite Daha Yakından Bir Bakış

    Konjonktivit nedir?

    Konjonktivit terimi konjonktiva dokusunun (kapakların iç kısmını ve gözün beyaz kısmını [sklera] örten ince zar) iltihabını tanımlar.
    İnce kan damarları ihtiva eden konjonktiva gözün yüzeyini kaplamak ve kayganlaştırmak için mukus üretir. Konjonktiva rahatsızlandığında veya iltihaplandığında kan damarları genişleyip belirginleşerek gözün kırmızı gözükmesine neden olur. Konjonktivit bir veya iki gözde birden olabilir.

    Konjonktivite ait şikâyetler nelerdir?


   
    Konjonktivite ne neden olur?

    Konjonktivit birçok kaynaktan köken alabilir. Bunlar içinde en sık olanlar:
   BULAŞICI AJANLAR

    Konjonktivitin en sık nedeni viral enfeksiyonlardır. Aynı virüs, bildiğimiz soğuk algınlığında görülen kırmızı ve sulanan gözler ile boğaz ağrısı ve burun akıntısı yapar. Konjonktivit şikâyetleri bir ile iki hafta sürer ve kendiliğinden geçer. Gözlere yapılacak ılık kompres ile şikâyetler azaltılabilir. Akıntı ve rahatsızlığı  azaltmaya yardımcı olmak için göz doktorunuz damlalar yazabilir.

    Stafilokok veya Streptokok gibi bakteriyel enfeksiyonlar belirgin miktarda çapak üreten bir kırmızı göze neden olurlar. Daha uzun süren bazı bakteriyel enfeksiyonlar ise sabahları kirpiklerde hafif çapaklanma haricinde neredeyse hiç çapaklanmaya neden olmaz. Bakteriyel konjonktiviti tedavi etmek için tipik olarak antibiyotikli göz damlaları kullanılır.

    Gözlerde çapaklanma esnasında bakteriyel veya viral kökenli konjonktivit son derece bulaşıcıdır. Hijyene dikkate etmek konjonktivitin yayılmasını önlemede yardımcı olabilir. Hijyen konusunda dikkat etmeniz gerekenler:


    ALERJİK KONJONKTİVİT

    Alerjik konjonktivit bulaşıcı değildir. Genelde mevsimseldir, vücudun alerjik tepkiye neden olabilecek polen veya hayvan deri ve kıllarından gelen döküntülere maruz kalması ile meydana gelir. Alerjik konjonktivitin ana bulgusu gözlerde kaşıntıdır. Kızarıklık, yanma, sulanma ve göz kapaklarında şişme diğer bulgulardır.

    Allerjik konjonktivite birçok damla yardımcı olur. Göz doktorunuz sizin için en iyi olan ilacı verecektir.

    RAHATSIZ EDİCİ ÇEVRESEL FAKTÖRLER

    Sigara dumanı veya hava kirliliği gibi rahatsız edici çevresel faktörler de konjonktivit yapabilir. Şikayetler alerjik konjonktivit gibidir.
Kırmızı göze neden olabilecek diğer nedenler nelerdir?

    Genelde konjonktivit kolayca tedavi edilir. Ancak eğer kullanılan bir tedaviye rağmen şikayetleriniz hala devam ediyorsa mutlaka bir göz doktoruna görünmeniz gerekir. Zira bu şikayetler çok daha ciddi bir göz probleminin habercisi olabilir. Kırmızı göze neden olabilecek birçok göz hastalığı vardır ve bunlardan bazıları teşhis ve tedavi edilmezse körlükle sonuçlanabilir.

Anasayfaya dönün
Anasayfaya dönün